|
Площ: 7 686 850 km2
Население (брой): 20 406 800
Официален език: английски
Религия: католици (27%), англиканска църква (21%)
Политическа система: конституционна монархия
Кралица: Елизабет II
Генерал-губернатор: Майкъл Джефри
Министър-председател: Джон Хауърд
Столица: Канбера
Най-голям град: Сидни
Парична единица: австралийски долар (AUD)
Часова зона: UTC+8 до UTC+10 (корекция за лятно време в някои щати)
Интернет домен: .au
Телефонен код: +61
Климат: умерен (на юг) до екваториален (в крайния север)
Австралия (Australia, пълно официално име: Commonwealth of Australia, Австралийски съюз) е шестата по големина държава в света и единствената, която заема цял континент. Тя е най-голямата страна в Австралазия.
Държавно управление
Австралия е парламентарна монархия - федерална държава в състава на британската общност, възглавявана от Великобритания. Глава на държавата е Елизабет II, Кралица на Австралия, представена от генерал-губернатор. Висш законодателен орган е федерален парламент, състоящ се от Сенат (горна палата) от 76 сенатора, избирани за 6 години и Палата на представителите от 148 депутата, избирани за 3 години. Изпълнителна власт: правителство и премиер-министър.
Население
Коренно население на Австралия са аборигените. Приема се, че те са появили на континента преди около 100 000 години.
Първите европейци са започнали да се заселват преди около 200 години.
Средна гъстота на населението е 2 човека на 1 кв/км.
Населението се състои от: 95% европейци, 4% азиатци и 1.5% аборигени.
История
Историята на държавата Австралия започва с първите хора, които достигнали континента Австралия от север преди 40 000 - 45 000 години. Но писаната история на държавата започва с първите европейски познавателни мисии и се дели на две части - преди и след властването на британската империя там.
Историята на Австралия е все още предмет на разгорещени спорове във връзка с отношението на завоевателите британци към местните австралийци.
География и природа
Австралия включва остров Тасмания, който е австралийски щат. Съседните страни на Австралия са Нова Зеландия на югоизток и Индонезия, Папуа Нова Гвинея и Източен Тимор на север.
Името "Австралия" идва от латинската фраза "тера аустралис инкогнита" (terra australis incognita), което значи "непозната южна земя".
Природата на Австралия е уникална, благодарение на географската отдалеченост на континента от останалата част от света. Австралия се е отделила от "основната суша" толкова отдавна, че еволюцията на растенията и животните тук е протекла по различен начин и са се обособили уникални растения и животни. Само в Австралия, например, се срещат торбести бозайници. Характерна за континента е и липсата на хищни животни на сушата (с изключение на кучето динго, което се среща на малка част от територията на страна).
Най-известното австралийско животно, разбира се, е кенгуруто. Други местни животни са коалата, кучето динго, тасманийският дявол, гущерите "гоана" (вид варан), крокодили, богато разнообразие от змии, папагали, прилепи и т.н.
В крайбрежните води се срещат тигрови и бели акули, китове, огромни костенурки, медузи и т.н. Особено забележителен е и Големият бариерен риф, който се счита за най-големият жив организъм на планетата и е дълъг над 2000 км.
Местоположение:
заема целия континент Австралия
ГЕРБ:
|
|